Co to są inhibitory DPP-4 (gliptyny)?

Web Resource Last Updated: 02-03-2021

Spis treści

Inhibitory DPP-4, czasami nazywane gliptynami, to grupa leków, z których korzysta się w leczeniu cukrzycy typu 2.

Inhibitory DPP-4 zazwyczaj przepisuje się, gdy sama dieta i ćwiczenia fizyczne nie wystarczają, aby kontrolować Twój poziom glukozy we krwi. Inhibitory DPP-4 mogą być także podawane razem z innym lekiem na cukrzycę, metforminą.

W grupie leków inhibitorów DPP-4 jest kilka różnych rodzajów tabletek, między innymi:

Nazwa generyczna

Nazwa markowa lub handlowa

Sitagliptin

Januvia

Sitagliptin + Metformin

Janumet

Vildagliptin

Galvus

Vildagliptin +Metformin

Eucreas

Saxagliptin

Onglyza

Saxagliptin + Metformin

Kombolyze

Alogliptin

Vipidia

Alogliptin + Metformin

Vipdomet

Linagliptin

Trajenta

Linagliptin +Metformin

Jentadueto

 

Jak działają inhibitory DPP-4?

Inhibitory DPP-4 działają poprzez blokowanie działania enzymu DPP-4, który niszczy hormon inkretynę. Inkretyny to grupa hormonów, które są uwalniane w ciągu dnia, a ich ilość zwiększa się w porze posiłków. Pomagają organizmowi w produkcji większej ilości insuliny i zmniejszają ilość glukozy produkowanej przez wątrobę, gdy nie jest to konieczne. Ogólnie pomaga to w obniżeniu Twojego poziomu glukozy we krwi.

Zwiększony poziom inkretyn spowalnia także pracę Twojego żołądka i jelit, co prowadzi do lekkiego zmniejszenia apetytu i szybszego poczucia sytości, gdy jesz posiłek. Może to doprowadzić do niewielkiej utraty na wadze, co jest zazwyczaj dobre dla Twojej cukrzycy.

Leki z grupy inhibitorów DPP-4 zmniejszają objawy wysokiego poziomu glukozy we krwi (takie jak oddawanie dużych ilości moczu i pragnienie). Długoterminowo, dobra kontrola poziomu glukozy we krwi zmniejsza ryzyko rozwinięcia się problemów z Twoimi oczami, nerkami i stopami.

Jak bierze się inhibitory DPP-4?

Inhibitory DPP-4 mają postać tabletek i można je brać o dowolnej porze dnia, zazwyczaj ze szklanką wody. Ważne jest, aby spróbować je brać o tej samej porze każdego dnia.

Jakie są skutki uboczne brania inhibitorów DPP-4?

Większość osób bierze inhibitory DPP-4 i nie odczuwa wielu skutków ubocznych. Ale niektóre osoby mogą zauważyć:

 • Bóle głowy
 • Zmiany w wypróżnianiu się (np. rozwolnienie lub zatwardzenie)

Istnieje kilka bardzo rzadkich skutków ubocznych brania inhibitorów DPP-4. Zgłoszono, że u niektórych osób, biorących inhibitory DPP-4, pojawiły się kamienie żółciowe, zapalenie pęcherzyka żółciowego i zapalenie trzustki.

Ważne jest, aby natychmiast kontaktować się ze swoim lekarzem lub pielęgniarką, jeśli zaczniesz odczuwać poważny ból jamy brzusznej (brzucha) lub pleców.

Inhibitory DPP-4 mogą także wchodzić w interakcje z innymi lekami takimi jak Digoxin, antybiotyki, leki na HIV i leki na grzybicę, a zatem trzeba powiedzieć swojemu lekarzowi, jeśli bierze się takie leki. Powiedz lekarzowi, jeśli bierzesz jakieś leki ziołowe lub poddajesz się leczeniu alternatywnemu bez nadzoru lekarza, ponieważ to także może prowadzić do interakcji z inhibitorami DPP-4.

Inhibitory DPP-4 i prowadzenie pojazdów

Inhibitory DPP-4 nie powinny mieć wpływu na prowadzenie przez Ciebie pojazdów, jazdę na rowerze lub obsługę maszyn czy narzędzi, jeśli Twój poziom glukozy we krwi jest stabilny.

Nigdy nie powinno się prowadzić pojazdu, jeśli masz niski poziom cukru we krwi. Same w sobie inhibitory DPP-4 nie obniżą nadmiernie Twojego poziomu glukozy we krwi (czyli nie wywołają hipoglikemii, która występuje, gdy poziom glukozy we krwi spadnie poniżej 4 mmol/L), ale mogą zwiększyć ryzyko, że tak się stanie, jeśli bierzesz także insulinę lub leki z grupy pochodnych sulfonylomocznika (np. gliklazyd).

Poproś swój zespół opieki nad chorym na cukrzycę o dalsze wskazówki lub wejdź na stronę z krajowymi wskazówkami prowadzenia pojazdów dla osób chorujących na cukrzycę.

Kiedy nie powinno się brać inhibitorów DPP-4?

Inhibitory DPP-4 powinny brać osoby dorosłe powyżej 18. roku życia. Nie są to leki odpowiednie dla każdego, dlatego koniecznie powiedz swojemu lekarzowi, jeśli:

 • Zdarzyła Ci się reakcja alergiczna na jakikolwiek lek z grupy inhibitorów DPP-4, lub jakikolwiek inny lek
 • Masz lub miałeś/-aś zapalenie trzustki
 • Masz kamienie żółciowe lub wysoki poziom trójglicerydów (rodzaj tłuszczu) we krwi
 • Spożywasz dużo alkoholu
 • Masz problemy z nerkami
 • Jesteś w ciąży, planujesz ciążę lub karmisz piersią

Co mam zrobić, jeśli zapomnę wziąć ten lek?

Jeśli zapomnisz wziąć dawkę leku, weź ją jak najszybciej, gdy sobie o tym przypomnisz, chyba że jest już niemal pora na kolejną dawkę. Wtedy nie bierz dawki, o której zapomniałeś/-aś i po prostu weź normalnie swoją kolejną dawkę.

Nie bierz dwóch dawek naraz, aby nadrobić pominiętą dawkę.

Co mam zrobić, jeśli wezmę za dużo tego leku?

Jeśli weźmiesz za dużo leku, porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli zaczniesz odczuwać:

 • Bóle brzucha
 • Mdłości, lub wymiotujesz
 • Zawroty głowy
 • Poczucie niepokoju

Jak odnieść największe korzyści z leczenia inhibitorami DPP-4

Bierz regularnie swoje leki, chyba że Twój lekarz lub pielęgniarka powiedzą Ci inaczej. Ważne jest regularne chodzenie na wizyty w klinice.

Jeśli Twój lekarz lub pielęgniarka doradzą Ci, że należy zmienić dietę, przestać palić lub zacząć uprawiać regularnie ćwiczenia fizyczne, ważne jest zastosowanie się do ich zaleceń.

Leave a review